CHOINKA, czyli zbliżają się święta Bożego Narodzenia

O zasadach BHP warto pamiętać nawet wtedy, gdy jesteśmy ogarnięci świąteczna aurą. Gorączka zakupów i przygotowania przeważnie rozpoczynają się od ubierania choinki.

Blask światełek i dekoracje, czasem te pieczone osobiście lub z dziećmi to jest to, co niektórzy uwielbiają najbardziej. Świąteczne piosenki w radio „All I Want For Christmas Is You” Mariah Carey,  „Driving Home For Christmas” Chris Rea i inne od razu powodują, że myślimy o spotkaniach w rodzinnym gronie.

szkolenia bhp wstępne okresowe Andrychów Kęty Wadowice pierwsza pomoc ppoż

 

Wszystko ładnie i pięknie, ale nie możemy jednak zapominać o tym, jak niebezpieczna może być.. CHOINKA.

Dlatego z okazji zbliżających się świat przygotowałam dla Was miniporadnik. Kilka dobrych rad na bezpieczeństwo związane z użytkowaniem CHOINKI i nie tylko. Pod artykułem miniporadnik do poczytania.

Skąd pomysł ?

W zeszłą niedzielę przemierzając wspólnie z rodziną galerię handlową akcent świąteczny wszystkich wystaw nie mógł zostać niezauważony. Renifery, gwiazdy, aniołki, stroiki i inne ozdoby naprawę wprawiają w dobry świąteczny nastrój. Były również choinki – umieszczane w różnych częściach sklepu, nie zawsze w rogu/narożniku. Gdy patrzyłam na te choinki, przypomniała mi się niebezpieczna sytuacja, której byłam świadkiem, a wydarzyła się wiele lat temu. Nigdy tego nie zapomnę.

A taka to była historia…

Pracowałam wówczas jako sprzedawca-doradca klienta w jednej z brytyjskich sieciówek w Milton Keynes, w Anglii. Na samym środku sklepu umieszczona była choinka. Piękna, duża i błyszcząca. Świeciła prześlicznie. Szkopuł w tym, że przewody doprowadzające zasilanie do światełek leżały w sposób niepoprawny. Tak, jest to niezgodne z przepisami (przewody leżące na posadzce stanowią potencjalne zagrożenie wypadkowe). W ogóle nie powinno ich tam być lub powinny być oznaczone, czyli widoczne dla pracowników, klientów itd. Kable ukryte były między stojakami, gdzie Klienci nie chodzą, a pracownicy teoretycznie też nie powinni. Praktyka jednak była inna, ponieważ to była droga na skróty… Jeden pracownik, który zaczynał pracę na popołudnie, a który nie brał udziału w przygotowaniach świątecznych o przewodach nie wiedział, więc jak zwykle tamtędy poszedł do szatni..
I BUM !

Pracownik potknął się o kable i uderzył w witrynę wystawy całym swoim ciałem. Głowa ucierpiała najbardziej. Huk niesamowity i cisza…. Pojawiła się krew na twarzy i z nosa oraz wstrząśnieniem mózgu. Karetka odwiozła pracownika do szpitala. 2 tygodnie dochodził do siebie na zwolnieniu lekarskim.

A morał z tego taki…

Pokrzywdzony nie stracił wzroku, ale blizny pozostały. Można się domyślać, że od tamtego zdarzenia zawsze zwraca uwagę na to gdzie powinny leżeć i jak powinny być zabezpieczone przewody. Wszyscy wiemy, że niewiele brakowało.

Dlatego zawsze kiedy przewody muszą iść w miejscu gdzie jest szansa, że ktoś będzie przechodził preferują bezpieczeństwo niż estetykę. Przykład poniżej.

szkolenia bhp wstępne okresowe pierwsza pomoc Andrychów Kęty Bielsko Wadowice ppoż choinka gaśnica

 

 

 

 

 

 

 

 

Z okazji zbliżających się świąt przygotowałam dla Was miniPORADNIK.

Kilka dobrych rad na bezpieczeństwo związane z użytkowaniem CHOINKI i nie tylko.

pobierz darmowy miniporadnik.pdf

szkolenia bhp wstępne okresowe pierwsza pomoc Andrychów Kęty Bielsko Wadowice ppoż choinka gaśnica

 

Serdecznie polecam

Specjalista ds. BHP i PPOŻ

ProfilBHP.pl