profilbhp.pl andrychów szkolenia bhp wstepne okresowe ocena ryzyka zawodowego audyt logo
profilbhp.pl andrychów szkolenia bhp wstepne okresowe ocena ryzyka zawodowego audyt logo
profilbhp.plprofilbhp.pl andrychów szkolenia bhp wstepne okresowe ocena ryzyka zawodowego audyt logo andrychów szkolenia bhp wstepne okresowe ocena ryzyka zawodowego audyt logo

Recenzja książki „Fundamenty bezpieczeństwa. Kompleksowe podejście do bezpieczeństwa pracy”. Mirosław Koźlik.

W pierwszej kolejności chciałabym bardzo podziękować Panu Mirosławowi za napisanie tej publikacji, za możliwość jej zakupu i przeczytania. Przeczytałam książkę dwa razy. Zawsze tak robię. Raz pobieżnie, a kiedy mnie naprawdę zainteresuje, czytam wnikliwie drugi raz. Tak już mam.

Muszę się przyznać, że ta książka trafiła do mnie w odpowiednio dobrym dla mnie czasie, ale o tym później.

Dlaczego cenię „Fundamenty bezpieczeństwa. Kompleksowe podejście do bezpieczeństwa pracy”. Mirosław Koźlik jako pozycję literatury?

Większość publikacji zawiera zbiór przepisów prawnych, a ta publikacja ich nie powiela. W książce położony jest nacisk na człowieka i jego otoczenie, bo to ludzie są tym fundamentem bezpieczeństwa. Zawiera wiele merytorycznej wiedzy popartej licznymi przykładami, anegdotami, które wyjaśniają i obrazują, co autor miał na myśli. To wszystko sprawia, że czyta się ją chętnie, chwilami z uśmiechem, chociaż dotyka bardzo ważnej kwestii jaką jest bezpieczeństwo.

Ponad to książka może pomóc w zrozumieniu czym i jak ważny jest procesu obserwacji zachowań (BBS – Behavior Based Safety) lub zapoczątkować ten proces w organizacji czytelnika.

  Co mnie ujęło w tej publikacji?

Książka doskonale opisuje czym jest czynnik ludzki. W wielu kwestiach pokazuje rzeczywistość taką, jaka jest naprawdę. Jako behapowiec, mogę powiedzieć, że czytając tę książkę wiele razy wracałam we wspomnieniach do podobnych sytuacji w moich doświadczeniach, o których pisze autor. Autor opisuje swoje przemyślenia i zawodowe doświadczenie a to jest wartość niezastąpiona. Czasem ludzie piszą o czymś, czego nie znają, tu jest odwrotnie.

  Najbardziej zaskakujące cytaty?

Wobec tego pracodawca bazuje na swojej intuicji wyniesionej z domu bądź ze swych życiowych doświadczeń.

Poziom kultury bezpieczeństwa zależy wyłącznie od Pracodawcy.

  Cytat z którym się nie zgadzam?

Skrótowiec „BHP” (…) większość specjalistów z branży bezpieczeństwa pracy nienawidzi go (skrótu).

  Cytaty, które można zobrazowac?

Dziś skrótowiec „BHP” powoduje uśmiech na twarzy oraz „trampki – lekarstwo na wszystko.

  O czym jest publikacja w dwóch zdaniach.

O zachowaniach, hierarchii kontroli, barierach bezpieczeństwa i motywacji do bezpiecznej pracy. Zaobserwuj, wyciągnij wnioski, zmień.

  Jak pomogła mi ta książka?

Książka dotarła do mnie, w trakcie pisania opinii na zlecenie o pewnym wypadku. Uświadomiła mi, że zachowania pracowników dzielą się na bezpieczne i ryzykowne oraz to, jak czasem niewiele trzeba, aby je zmienić. Interesująca wydaje się również teza, że każde ryzykowne zachowanie kończy się urazem lub fartem.

  Komu polecam tę książkę?

Polecam ją behapowcom, managerom od BHPu, jak również pracodawcom.

Widzę jej przydatność głównie w korpo, gdzie siedzą liderowie od kaizenów, WCM czy Leanu, a firmy pragną uzyskać poziom niezawodny wg. modelu HUDSON. Znajduje się w niej mnóstwo przykładów, które mogą być inspiracją do poprawy bezpieczeństwa w firmach.

  Co mnie ujęło jako kobietę, mamę i BHPerkę? Porównanie pracodawcy i pracownika do rodzica kilkuletniego dziecka, który chowa ostre przedmioty z dala od niego, kupuje fotelik i montuje go w samochodzie. I love it.

Porównanie pracodawcy i pracownika do rodzica kilkuletniego dziecka, który chowa ostre przedmioty z dala od niego, kupuje fotelik i montuje go w samochodzie. I love it.

SZKOlenia bhp andrychów bhp wstępne okresowe

Nazywam się Angelina Rajda – Tasior i od ponad dziesięciu lat jestem związana z branżą bezpieczeństwa pracy.

Jako specjalista ds. BHP i audytor systemu zarządzania bezpieczeństwem (ISO 45001:2018) łączę posiadaną wiedzę z praktyką zawodową. 

Jestem właścicielką firmy szkoleniowej PROFIL BHP.

Moja praca jest moja pasją, którą każdego dnia pogłebiam.