Już za chwilę dzieci wracają do szkoły. Co zrobić, żeby plecak nie był taki ciężki? Normy BHP dotyczą dźwigania ciężarów pracowników w pracy. A co z dziećmi? Ich kręgosłupy dopiero rozwijają się.. zadbajmy o kręgosłupy naszych pociech.
W tym roku 3 września Twoje dziecko idzie do szkoły. A plecak każdego roku wydaje się ważyć kilka kilogramów więcej – za dużo. Zdarza się, że siedmiolatek, ośmiolatek dźwiga codziennie 15 kg plecak. Jeśli codziennie wozisz dziecko do szkoły samochodem, to jeszcze pół biedy. Czy na prawdę nie da się z tym nic zrobić? Owszem, da się.
Co możemy zrobić, aby tornister był lżejszy? Z cyklu #BHPdziecko PROFIL SZKOLENIA wstępne i okresowe Usługi BHP przygotował kilka wskazówek dla rodziców:
- Musisz dowiedzieć się, czy w szkole są szafki – Aktualnie coraz to więcej szkół kupuje szafki dla uczniów. Służą do przechowywania ubrań wierzchnich, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby trzymać w nich np. buty na zmianę czy niektóre ciężki podręczniki. Dziecko może zostawiać tam książki, z których nie będzie się uczyć oraz część pomocy naukowych.
- Musisz sprawdzać też czy Twoje dziecko wyciągnęło wszystkie książki z poprzedniego dnia szkoły – Częstym powodem przeciążonego tornistra jest noszenie niepotrzebnych książek. Nieuważny uczeń czasem nosi podręczniki nawet kilka dni! Nie tylko nieuważny, ale też roztargniony, albo po prostu nie wie, że należy je wyciągnąć. Przypominaj o tym dziecku.
- Możesz spróbować zapytać wychowawcy, czy szkoła może zakupić książki do pracy na lekcji, np. jedną książkę na ławkę (na 2 uczniów) – Ówcześnie coraz więcej placówek kupuje stare podręczniki do pracy na lekcji a prace domowe dzieci odrabiają w domu używając własnych książek. Dzięki temu Twoje dziecko będzie nosić tylko zeszyty i przybory szkolenie.
- Jeśli chodzi o zeszyty. Kiedy kupujesz 90-kartkowe zeszyty – są one cięższe od tych 32 kartkowych. Zwróć też uwagę na okładkę. Czy dziecko potrzebuje twardej, ciężkiej okładki? – Oczywiście do j. polskiego, czy matematyki możesz kupić zeszyt o większej ilości kartek, ale w jakim celu dziecko ma nosić zeszyt z tyloma pustymi kartkami? Ja bym się zastanowiła. Oczywiście do przyrody czy biologii kupujmy 32-kartkowe, nie więcej. Zawsze sumarycznie to mniejsza waga. Jeśli nie wiesz ilu kartkowe kupić zeszyty, zapytaj wychowawcy.
- Kupując tornister/plecak zwróć uwagę na jego wagę – Możesz wybrać lżejszy plecak. Często plecaki mają metalowe lub plastikowe elementy, które zwiększają wagę plecaka nawet o 1,5 kg! To tyle co dwa podręczniki.
- Zaproponuj rodzicowi dziecka z ławki lub dziecku by umówiło się z kolegą z ławki – Dzieci najczęściej siedzą na każdej lekcji z jakimś stałym kolegą bądź koleżanką. Wtedy istnieje możliwość, by podzielić się obowiązkiem noszenia książek. To duże udogodnienie i o połowę lżejszy plecak.
PO CO O TYM PISZĘ? TEN CIĘŻAR MA WPŁYW NA POSTAWĘ DZIECKA. PRZEDE WSZYSTKIM CHODZI O KRĘGOSŁUP. A jeśli tak, to zwróć też uwagę na sposób noszenia plecaka.
Poniżej przekazuję Ci 5 wskazówek jak poprawnie nosić plecak, tak by był zgodny z ergonomią ciała młodego człowieka. Na zdjęciu zaznaczono newralgiczne punkty.
BHP 1. Górna krawędź plecaka powinna znajdować się na wysokości ramiom.
BHP 2. Plecak nie powinien być dużo szerszy od ramion dziecka (patrząc z przodu na dziecko)
BHP 3. Paski naramienne powinny być szerokie i należy na bieżąco je regulować, gdyż dziecko w okresie szkolnym szybko rośnie. Zwróć uwagę, by regulacje były mocne, by wyeliminować automatyczne ich wydłużanie się.
BHP 4. Tył tornistra powinien być wyścielany i ergonomicznie ukształtowany, tak by łatwo mógł dopasować się do pleców dziecka.
BHP 5. Dolna krawędź plecaka powinna znajdować się na wysokości kości miedniczej dziecka.
Tutaj porównuję jak niepoprawne i poprawne noszenie plecaka kształtuje kręgosłup naszych dzieci.
Czy wiesz, że kiedy plecak „zwisa” z pleców, to dziecko mimo woli pochyla się w przód, aby zrównoważyć ciężar a wtedy aż o 60 % wzrasta ciężar odczuwany przez organizm dziecka.
Konieczne jest zatem uświadomienie Was drodzy Rodzice w tym temacie.
Zatem reasumując – Rodzice – macie ogromny wpływ na ciężar plecaków swoich pociech. A teraz statystyki..
#BHPdziecko – dopuszczalny ciężar plecaka to 10 kg, max 15 % masy ciała Waszego dziecka ! (źródło:Instytut Matki i Dziecka)
#BHPdziecko – aż 90 % polskich uczniów ma wady postawy, różne (skoliozy, lordozy, kifozy..)
Zbyt duży ciężar i nieprawidłowy sposób noszenia plecaka wpływają również na inne narządy. Narażone są np. stawy biodrowe, kolana i stopy dziecka a także może powstać nawet asymetria mięśniowa. I nie pozwólmy by dzieci nosiły plecaki na jedno ramię!
Bardzo często zdarza się, że efekty nabytych wad postawy w dzieciństwie są uwidocznione dopiero w dojrzałym wieku. Zwyrodnienie kręgosłupa, karku, ból stawów czy bolące lędźwie (korzonki) a nawet zaburzenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych. Czy chcecie tego dla swoich dzieciaczków?
Sama jestem mamą i jestem przerażona!!! Ale głowa do góry, bo od nas wiele zależy.
Zapoznaj się z radami i jeśli masz ochotę polub stronę Zgodnie z BHP – w Życiu i Biznesie.
Z cyklu #BHPdziecko PROFIL SZKOLENIA wstępne i okresowe Usługi BHP przygotował kilka rad dla rodziców. Powodzenia w szkole.